Pro úspěšné studium matematiky či fysiky často nestačí jen správně vyřešit úlohu, příklad či problém. Řešení je třeba také správně a srozumitelně popsat. Rovněž v laboratorních pracích nevystačíme s výpočtem měřené hodnoty a stanovením její krajní chyby či nejistoty; je třeba měření interpretovat. A při tvorbě seminární či maturitní práce je schopnost napsat odborný text zcela nezbytná.
Jak psát odborné práce z oblasti matematiky, fysiky či informatiky? Užitečné rady dostávají studenti na výjezdovém matematicko-fysikálně-informatickém semináři s podvečerní anglickou konverzací (MAFIA) ve třetím ročníku, resp. v septimě.
Výklad o odborném stylu a jazykových prostředcích se děje v hodinách českého jazyka. Před psaním jakékoliv odborné práce je vhodné tato pravidla připomenout, zde je proto připraven krátký výtah a konkretizace obecných pravidel pro matematiku a fysiku, popř. příbuzené obory.
Pro formální strukturu odborné práce platí odlišné zvyklosti v různých vědních oborech. Dokonce v témž oboru se zvyklosti liší dle jednotlivých vysokých škol, ústavů či redakcí odborných časopisů. Přesto však lze v českém prostředí najít souhrn pravidel, která jsou ve většině případů vyžadována.
Od objevu knihtisku se postupně ustálila pravidla sazby; pravidla např. určující, jaké volit písmo, jak umístit text na stránce, kde vysadit mezery. Počítačová sazba dala uživatelům obrovské možnosti, které – bez znalostí typografických zásad – mohou vést k hrůzným výsledkům. V minulých letech bylo vydáno několik dobrých knih o této problematice, např. Praktická typografie Pavla Kočičky a Filipa Blažka či Typografický manuál Vladimíra Berana a kol.
Tyto příručky doporučujeme pozornosti čtenářů; pro ty, kteří by se delším textem neprokousali, je zde připraveno několik přehledů hlavních typografických zásad.
Dokumenty jsou nyní aktualizovány, proto nejsou dostupné.
Odborný práce zpravidla čerpá z různých pramenů, popř. popisuje objevy navazující na dílo předchůdců, jež je popsáno v literatuře. Všechny použité zdroje je třeba citovat.
Bibliografické citace — web ZČU o citační normě ČSN ISO 690
Zákon č. 121/2000 Sb. — zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon) v platném a účinném znění
Generátor citací www.citace.com — web o tvorbě citací, databáze citací, generování citací
Souborný katalog ČR (CASLIN) — na webu Národní knihovny ČR s možností generování citací
Celoškolní pravidla pro zpracování.
Seminární a maturitní práce v přehledu / Organizace a hodnocení seminárních prací / Organizace a hodnocení maturitních prací / Náležitosti seminárních a maturitních prací / Identifikace použitých zdrojů informací / Základní pravidla pro grafickou úpravu prací / Přehled typografických pravidel
Nejstrašnější je prázdné žvanění. Strašnější je jen to, když to někdo napíše.
T. Dévenyi