Obecně závazné dokumenty Gymnasia F. X. Šaldy:
Horké předměty nebereme nikdy holou rukou, ale přenášíme je ve vhodných nádobách, pomocí držáků. Horké skleněné předměty neoplachujeme studenou vodou, neboť by vlivem velkého pnutí mohly prasknout. Skleněné předměty oplachujeme opatrně vlažnou vodou. Při ohřívání kapaliny na plynovém kahanu používáme azbestovou síťku.
K měření teploty se nejčastěji používají rtuťové teploměry. Teploměr zasouváme opatrně citlivým otáčením do těsných otvorů (guma, korek) v měřících přístrojích (např. kalorimetrech). Nevyhříváme ho nad teplotu odpovídající maximálnímu rozsahu stupnice. S teploměrem manipulujeme vždy nad miskou, aby se (v případě prasknutí) rtuťová náplň nerozlila. Teploměr nikdy nepoužíváme k míchání, k tomu slouží míchačky.
Ve fysikální laboratoři se též pracuje s některými chemickými látkami (benzin, alkoholy, kyselina octová a různé druhy olejů). Je třeba se seznámit s jejich chemickými a fysikálními vlastnostmi a s bezpečnostními předpisy. Používáme pouze řádně označené chemikálie, čisté a neporušené nádobí a pomůcky. Chemikálie nikdy neochutnáváme. K přelévání chemikálií používáme nálevku. S benzínem a lihem zacházíme jako s hořlavinami, tzn. že větráme a nepracujeme v blízkosti ohně. Po manipulaci s chemickými látkami řádně opláchneme použité pomůcky (pomůcky znečištěné olejem musíme umýt saponátem a opláchnout teplou vodou). Odpad po práci (zbytky chemikálií, filtrační papíry, rozbité sklo apod.) likvidujeme podle pokynů vyučujícího. Práce s chemickými látkami je vždy ukončena mytím rukou.
Bezpečnostní pravidla při práci s elektrickým proudem
Jestliže vznikne účinkem elektrického proudu požár, nesmíme jej hasit vodou, ale hasicím přístrojem CO2 (přístroj je umístěn na konci chodby u kopírky).
Při používání laserového ukazovátka (630–680 nm, < 1mW, laser 2. třídy) dbáme především na to, aby světelný paprsek nezasáhl oči.
Při poleptání žíravinou důkladně omyjeme postižené místo proudem vody a neutralizujeme: kyselinu – 3% roztokem hydrogenuhličitanu sodného, hydroxid nebo amoniak – 3% roztokem kyseliny citronové.
Při zasažení oka vyplachujeme oko pouze čistou vodou, a to velmi důkladně po několik minut. Zařídíme lékařské ošetření.
Při popálení malého rozsahu chladíme popálené místo vodou, a pak přiložíme sterilní obvaz. Rozsáhlejší popáleniny překryjeme obvazem a postiženého dopravíme k lékaři.
Při mechanickém poranění, např. sklem, ošetříme drobná poranění peroxidem vodíku nebo jiným desinfekčním prostředkem. Větší rány překryjeme sterilním obvazem a zařídíme ošetření lékařem.
Při otravě plyny odneseme postiženého na čerstvý vzduch a přivoláme lékařskou pomoc.
Při zasažení elektrickým proudem vyprostíme postiženého z dosahu elektrického proudu (vypnutím proudu, odsunutím vodiče, odtáhnutím postiženého, přerušením vodiče) především tak, abychom se sami nezranili. Poté zjistíme jeho stav a v případě zástavy srdce zahájíme nepřímou srdeční masáž kombinovanou s umělým dýcháním a neprodleně zavoláme rychlou záchranou pomoc.
Zachovej řád, řád zachová tebe.
sv. Benedikt